By
In
Tag:
0

Jak rozpoznać oszustwa związane z kryptowalutami i ICO

PolCoin - Pierwsza polska kryptowaluta. > Bez kategorii > Blog > Jak rozpoznać oszustwa związane z kryptowalutami i ICO
Każdego miesiąca uruchamianych jest kilkadziesiąt kryptowalut. Wraz z tokenami i kryptowalutami pojawia się seria ICO (Initial Coin Offering) . Pomimo faktu, że w roku 2018 w wyniku odpływu kapitału cena większości kryptowalut drastycznie spadła to apetyt szerokiej rzeszy inwestorów wzrósł ze względu na możliwości, jakie daje rynek. Kombinacja wszystkich tych czynników zachęca oszustów do działalności. W końcu, jeśli inwestorzy udowodnili, że są gotowi wyrzucić pieniądze w wysoce spekulacyjne aktywa jakim są kryptowaluty, wydaje się, że równie prawdopodobne jest, że zainwestują w nieuczciwe, oszukańcze tokeny i ICO.

Inwestor kryptowalutowy, który chce w pełni wykorzystać szereg nowych możliwości inwestycyjnych, jednocześnie zachowując bezpieczeństwo przed nieuczciwymi ICO oraz szkicowymi monetami i tokenami zobligowany jest do dogłębnego zbadania projektu, w który chce inwestować. Chociaż nie ma gwarancji, że jakakolwiek kryptowaluta lub uruchomienie związane z blockchain uda się lub nie okaże się oszustwem to kroki opisane poniżej mogą pomóc Ci uzyskać jak największą pewność, że nie dasz się nabrać na fałszywe, lub nic nie znaczące projekty.

Poznaj zespół.

Przestrzeń kryptowalut jest zdominowana przez nazwiska stanowiące markę a supergwiazdy projektów kryptowalutowych tacy jak założyciel Ethereum Vitalik Buterin są w stanie uskrzydlać lub grzebać nowe projekty poprzez umieszczenie swojego nazwiska dającego wsparcie i zapewniającego jego powodzenie i nieuchronny sukces. Z tego powodu oszuści coraz częściej wymyślają fałszywych założycieli i ich biografie.

Myślisz, że nasza praca wygląda tak jak na zdjęciu?

Nic bardziej mylnego. Zazwyczaj, pracujemy w domu i większości przypadków nie znamy się osobiście, mamy rodziny, dzieci i życie zawodowe a nasze zainteresowania nie ograniczają się do kryptowalut. Od 2014 roku wspólnie rozwijamy projekt Polcoin bo technologia blockchain, która za nim stoi daje nam możliwość ucieleśnienia idei pieniądza alternatywnego niezależnego od banków i instytucji finansowych.

Najlepszą ochroną przed tą oszukańczą taktyką jest dokładne zbadanie poszczególnych członków zespołu projektu przed zainwestowaniem. Jeśli na przykład nie możesz znaleźć żadnych informacji o konkretnym programiście lub założycielu na LinkedIn lub w innych mediach społecznościowych, jest to zły znak. Nawet jeśli profile istnieją, sprawdź, czy ich aktywność pasuje do liczby obserwujących i polubień, które uzyskali. Osoby, które rzadko angażują się w kontakt ze swoimi obserwatorami, a mimo to mają tysiące fanów, mogą nie być prawdziwe.

Poza określeniem, czy zespół programistów jest prawdziwy, ważne jest, aby spróbować sprawdzić, czy jego kwalifikacje się sprawdzają. Czy założyciele mają doświadczenie, o którym twierdzą, że mają? Czy ma to znaczenie dla bieżącego projektu?

KLUCZOWE WNIOSKI

  • Istnieje wiele fałszywych ICO oraz scamowych monet i tokenów. Istnieje też wiele sposobów, które pomogą Ci zminimalizować ryzyko bycia oszukanym.
  • Jednym z najlepszych sposobów ochrony siebie jest dokładne zbadanie poszczególnych członków zespołu projektu przed zainwestowaniem.
  • Biała księga (ang. Whitepaper) jest dokumentem opisującym fundamenty danego projektu. Projekty, które nie oferują białych ksiąg, należy za wszelką cenę unikać. Przeczytaj dokładnie i upewnij się, że rozumiesz ten oficjalny dokument.
  • Każde ICO będzie zależało od systemu tokenów lub walut w celu ułatwienia procesu finansowania społecznościowego. Uczciwe firmy sprawiają, że sam system i postępy sprzedaży tokenów są łatwe do wglądu dla potencjalnych inwestorów. Obserwuj dane dotyczące sprzedaży tokenów dla ICO na linii czasu.
  • Ogólnie rzecz biorąc, bądź niezwykle ostrożny, szukając nowych możliwości inwestycyjnych w przestrzeniach ICO i kryptowalutach.

Whitepaper powinien określać tło, cele, strategię, obawy i harmonogram wdrożenia dla każdego projektu związanego z blockchain. Białe księgi mogą zawierać niesamowite innowacje : jeżeli projekt ma zbyt krzykliwą stronę internetową, może to oznaczać  że brakuje w nim zasadniczo solidnej koncepcji. Z drugiej strony firma z witryną internetową zawierającą błędy ortograficzne może mieć oficjalny dokument, który wskazuje solidną koncepcję i starannie opracowany plan wdrożenia.

Dokładnie przeczytaj Whitepaper.

Pierwszym krokiem w kierunku przeanalizowania białej księgi jest jej bardzo dokładne przeczytanie. Sprawdź, czy biała księga zawiera również dodatkowe zasoby, w tym modele finansowe, kwestie prawne, analizę SWOT i roadmap wdrożenia.

Firm, które nie oferują białych ksiąg, należy za wszelką cenę unikać. Mimo to, oszukańcza firma może przedstawić przekonujący raport, tak jak miało to miejsce w przypadku PlexCoin; firmie tej udało się zebrać ponad 15 milionów dolarów, zanim amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wkroczyła, aby ją zamknąć. Biała księga powinna zawierać odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie potencjalny inwestor może mieć na temat tego, co odróżnia ten konkretny projekt od jego konkurentów, w jaki sposób ma odnieść sukces i jakie środki podejmie, aby osiągnąć swoje cele.

Przyjrzyj się sposobowi sprzedaży tokenów ICO.

Każde ICO będzie zależało od systemu tokenów lub walut w celu ułatwienia procesu finansowania społecznościowego. Legalne firmy i starania sprawiają, że sam system i postępy sprzedaży tokenów są łatwe do wglądu dla potencjalnych inwestorów. Poszukaj danych dotyczących sprzedaży tokenów w trakcie ICO. Jeszcze lepiej, obserwuj sprzedaż tokenów w czasie, aby zobaczyć, jak postępuje. Jeśli firma utrudnia komukolwiek śledzenie postępu jej ICO w formie wykresu, powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Niektóre oszukańcze ICO ukrywają postępy w sprzedaży tokenów pod pretekstem indywidualnych adresów wpłat; Dzięki temu potencjalni inwestorzy nie widzą dokładnie, ile środków zostało zebranych i ile pozostało ich w puli do sprzedaży. W niektórych przypadkach może to być próba wywołania pośpiechu wśród potencjalnych inwestorów, nawet jeśli nie mat dowód udanej sprzedaży odbywającej się w tym samym czasie.

Jak wykonany jest projekt?

Chociaż może się to wydawać oczywiste, ICO i kryptowaluty z największymi szansami na sukces to te, które mają podstawową strukturę, aby prześcignąć swoich konkurentów. Wiele premier, nawet tych szeroko nagłośnionych, odeszło w nicość po wstępnym zainteresowaniu. Twoja najlepsza szansa na udaną inwestycję zależy od tego, czy zespół developerów posiada osiągalny, wykonalny zestaw celów. Na początku projekt powinien posiadać przekonującą koncepcję, ale musi też być w stanie przenieść tę koncepcję do realizacji zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

W parze z wykonalnością idzie również przejrzystość. Firmy, które mają wyjątkowe koncepcje i modele, częściej niż inne chcą być jak najbardziej przejrzyste dla szerszej społeczności. Poszukaj firm, których celem jest informowanie potencjalnych inwestorów na bieżąco o regularnych, szczegółowych raportach z postępów na stronie internetowej firmy lub w mediach społecznościowych. Warto również sprawdzić, czy firma ma również harmonogram tego, co miało miejsce w procesie rozwoju.

Nawet ICO i kryptowaluty odnoszące największe sukcesy są piętnowane za to, że wzrost ich wartości wynika z czysto spekulacyjnych działań inwestorów. Pomysł szybkiego wzbogacenia się na inwestycji w nowy gorący projekt jest wystarczająco kuszący, aby przyciągnąć zarówno doświadczonych jak i początkujących traderów w ryzykowne obszary. Kto wygrywa w tym starciu, nie trudno jest się domyślić. Zachowaj ostrożność, szukając nowych możliwości inwestycyjnych w przestrzeniach ICO i kryptowalutach. Miej świadomość, że projekty brzmiące zbyt dobrze, aby mogły być prawdziwe, dokładnie takie są. Poświęć czas na zbadanie każdego szczegółu i załóż, że brak kluczowych informacji może być próbą ukrycia błędnego modelu i koncepcji lub wręcz ich braku. Poszukaj zewnętrznych źródeł, aby zweryfikować zasadność projektu przed dokonaniem inwestycji i zawsze zadawaj pytania, na które nie możesz znaleźć odpowiedzi. Przestrzenie kryptowalut i ICO oferują ogromne możliwości inwestorom, którzy odrobili pracę domową i są w stanie podjąć rozsądne decyzje inwestycyjne. Obejmują również pułapki, które mogą prowadzić do utraty dużych kwot pieniędzy z powodu zwykłych oszustw a nawet legalnych firm, które nie przemyślały swojej strategii i jest mało prawdopodobne, aby odniosły sukces.

Przeczytaj Whitepaper PolCoin.

Related Posts

Leave a Reply

Translate »